poniedziałek, 30 marca 2015

A.S.A. Harrison - "W cieniu"

Na początku tego roku do polskich księgarń trafiła książka pt. „W cieniu”, której autorką jest kanadyjska pisarka i dziennikarka Susan Harrison (znana jako A.S.A. Harrison). Książka otrzymała nagrodę „Guardiana” dla najlepszego thrillera i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Niestety, autorka nie doczekała światowej premiery swojej pierwszej powieści.. Zmarła na raka w wieku 65 lat.

„W cieniu” opowiada historię rozpadu związku z dwudziestoletnim stażem. On: Todd – majętny deweloper - zostawia swoją partnerkę dla dużo młodszej kobiety, z którą będzie mieć dziecko. Ona: Jodi – psychoterapeutka - uwielbia codzienną rutynę swojego życia, która daje jej poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Nie może pozwolić na to, by ktoś odebrał jej dotychczasowe życie. Postanawia więc skorzystać z pomocy przyjaciółki i zabić Todda, zanim ten zmieni testament. I wcale nie opowiedziałam Wam teraz zakończenia książki, bo o zamiarach Jodi możecie przeczytać na tylnej okładce. I zadziwiające jest to, że mimo wiadomego zakończenia, książkę nadal chce się czytać.

Rozpad opisanego związku Jodi i Todda opisany jest z perspektywy każdej ze stron. Czytelnik może więc wczuć się w rolę i kobiety, i mężczyzny. Autorka zawarła w książce psychologiczne opisy partnerów, wróciła także do czasów ich dzieciństwa. Dzięki temu dogłębnie poznajemy bohaterów.

Książka nie porywa czytelnika akcją, mimo że nazwana jest thrillerem. Nawet moment zabicia Todda nie spowodował, że mocniej zabiło mi serce. Tak sobie myślę, że ta książka nie miała prawa mnie wciągnąć, nie miała prawa mnie zainteresować. A jednak to zrobiła.


Warto dodać, że w trakcie realizacji jest ekranizacja powieści.

Gorąco polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz